AEGAON-i Kristjan Rabi rikastab Eesti kohvimaailma uudse ja põneva filtriga Jaapanist.

AEGAON-i Kristjan Rabi rikastab Eesti kohvimaailma uudse ja põneva filtriga Jaapanist.

Käekellad pole ainus valdkond, millega meie inimesed tegelevad. Meil on veel südamelähedasi ja põnevaid väljakutseid ning järgnevas blogi-seerias toomegi need teieni, alustades Kristjaniga. Kristjan Rabi on 9 aastat, ehk algusest peale olnud AEGAON-i turundusjuht ja hunt kriimsilm sajas muus asjatoimetuses ettevõtte siseselt. Möödunud aastal üllatas ta aga Eesti kohvisõpru uue põneva tootega Jaapanist – LOCA keraamiline kohvifilter.Teeme esmalt olulisima selgeks, hakkad sa LOCA tõttu AEGAON-is asju kokku pakkima?
Seda on viimasel ajal jah päris palju küsitud, aga ei – LOCA on pigem selline südamelähedane asi mida ma ajan pere abil n.ö kõrvalt. AEGAON-iga on liiga palju põnevaid asju veel õhus ja tegemata, et vabatahtlikult ei lähe ma küll kuhugi. Oleme tänase pundiga nii kokku kasvanud, ei oskakski kuidagi lahkumist kuskilt otsast alustada.

Räägi siis teistele ka, kes veel ei tea, mida see LOCA keraamiline kohvifilter endast kujutab ja miks ta nii eriline on?
Toon võrdluse. Kõik on ilmselt kuulnud maailma kalleimast kohvist „Luwaki“ – see mida saadakse kassi tagumiku meetodil. LOCA teeb sisuliselt ära sama töö, aga ilma kassita. Tegu on poorsest keraamikast valmistatud kohvifiltriga, mis suudab eemaldada üleliigset kibedust tekitavad kohvioa õlid ja parkained. Lisaks vee kareduse, ehk lubja ja kloorisetted. Ükski teine vahend, ega isegi kõige kallim kohvimasin ei suuda nii siidist ja puhast kohvi valmistada kui LOCA „kivifilter“. Kasutamine on ka lihtne – kohvipuru sisse, kuum vesi peale ja otse tassi või kannu.

Mille poolest LOCA kohvi maitse ikkagi erineb teistest?
LOCA võtab ära selle kohvile omase kibeduse ja hapususe, mida tahetaksegi piima ja suhkruga peita. Hapet ta ei vähenda, küll aga tasandab hapukat maitset. Teeb kogu maitsebuketi ümaramaks. Tänu sellele pääsevadki esile kohvioas peidus olevad palju meeldivamad maitsed. Kohv jääb hästi siidine ja puhas, samas täidlasem kui näiteks paberfiltri kohv. Paberfilter ei suuda seda mida LOCA, sest LOCA on palju paksem ja toimib pisut teistmoodi. Kohvimasinad ei saa sellist filtrisüsteemi aga endale lubada.

Meil on tööd päris palju, lisaks on sul ka pere ja lapsed, kas sa ennast lõhki ei tõmba? 
Üritan tegeleda ainult nende asjadega, mis mulle korda lähevad ja halb kohv pole mulle kunagi meeldinud. Eks see võti ongi kusagil ajaplaneerimise ja prioriteetide seadmise vahepeal. LOCA on minu jaoks väga meeldiv vaheldus, mis hoiab värskena ka AEGAON-i seisukohast. Leian, et vaheldus on oluline ja isegi vajalik, kui oled mingis asjas nii kaua sees olnud – nagu mina AEGAON-is. Kui ma lastega kodus olen, siis ei tule töö tegemisest nagunii suurt midagi välja, nii et kõik peaks vist tasakaalus olema?

Enamus Eesti baristasidki polnud kuulnud LOCA-st, kuidas sina selle peale sattusid?
See oli pisut üllatav mullegi. Avastasin LOCA tegelikult 2019 lõpus juhuslikult, kui AEGAON-i Tokyos messil esindasime Jannoga. Suhtlesin otse tegijatega, klapp oli hea ja jäimegi suhtlema. Kui meil pandeemia lahti läks ja kohvikud kinni, siis ma palusin endale mõned filtrid saata. Algselt polnudki plaanis müüa, tahtsin ise head paremat nautida. Siis hakkasid sõbrad oma nõudma, üks asi viis teiseni ja nii ta läks, et pisut enne 2020 jõule jõudsid esimesed kastid filtreid kohale.

Kui lihtne või raske oli täiesti uue asjaga alustada?
Ettevõtte asutasime on Eestis õnneks kõige lihtsam osa. Usk tootesse oli peale poole aasta pikkust katsetamist ja testimist ka olemas – ülioluline mu meelest. Siiski, tahtsin kuulda ka spetsialistide arvamust. Esimesena kutsus mind ise jutule Kokomo röstmeister Roland Põllu, kes nentis, et sellist asja nagu LOCA on ammu oodatud – paberivaba filter ja midagi, mis suudaks maitsed ümaraks teha. Üks mu lemmikkohvikuid läbi aastate on olnud Gourmet Coffee. Läksin Heili Politanovi jutule, kes korraldas meile kohe pimetesti, peale mida olid filtrid kohviku riiulitel juba järgmisel päeval. Tahtsin ka kedagi, kes ei oleks otseselt „kohvi inimene“, aga samas oleks maitsetega kodus. Helistasin Ants Uustalule, et ta prooviks ja arvaks midagi – läks ka hästi. Võtsin kogu „know how“ ja soovitused arvesse ja hakkasin vaikselt minema. Täna müün klientidele otse e-poe vahendusel ja suhtlen edasimüüjatega, kelleks on kohvikud ja restoranid – kohad, kus saab uut asja enne ostmist ja proovida. On üsna oluline, et kes tahab, saab enne ostmist ise maitsta ja veenduda, et asi on õige ja et talle see päriselt ka meeldib.Kuidas sul sellega läinud on, mis on olnud kõige keerulisem?
Arvestades asjaolusid, hästi ja kindlasti saaks ka paremini – siin tulebki see ajafaktor mängu ja omajagu ka see pikk kriisiolukord. Keeruline on olnud kohvikute ja restoranidega, kelle prioriteediks on personaliprobleemide lahendamine. Kuna toode on meie inimeste jaoks endiselt täiesti uus, siis on ehk olnud pisut keeruline tõestada, et asi ongi nii hea kui reklaamjutud räägivad. Ei ole päris nii, et hea asi ennast täitsa ise müüb – inimesed peavad ikka teadma seda tahta ja toodet usaldama. Teisalt on vastas ka inimeste harjumused. Sõber Ove Musting ütles selle kohta hästi, et „minna inimeste kohvitarbimise harjumuste kallale on sama hea kui minna nende usku muutma“. Olen näinud, et see vastab osaliselt tõele. Samas, ega ma ei tahagi kellegi harjumusi muuta, pigem pakun lahendust ja alternatiivi neile, kellele selline kohv meeldib nagu LOCA teeb. See on ju AEGAON käekelladega samamoodi, ühtedele meeldib väga, teistele üldse mitte.


Kuidas on Eesti inimesed selle Jaapani kultuurist pärit asja vastu võtnud?

Jah, mainiksingi ära, et Jaapanis on neid filtreid salamisi valmistatud juba üle 20 aasta, kuulsas Saga-Arita keraamika piirkonnas – käsitööna. Viimane mõjutab ka hinda. Jaapanis on terved kohvikute ketid, kus LOCA on kasutusel. Värskeim tagasiside meenub Jürgen Pärnsalult – ta ütles, et enne LOCA-t ei saanud ta kunagi aru kohvi maitsenüanssidest nagu šokolaad, karamell jne.  Maitse üle ongi väga vähesed nurisenud. Ainsaks miinuseks, nagu paljude asjade puhul, võib pidada hooldamist. Tänapäeva inimesed tahavad kõike ruttu, kohe ja lihtsalt. Paljud head asjad aga kahjuks ei tööta „nupust“.Mis sind ennast kõige rohkem LOCA-ga seoses üllatanud on?
Inimeste absoluutselt erinevad maitsed. Mõni teeb LOCA-ga ainult heledat rösti, teine ainult tumedat või puhast robustat. Mõne jaoks üldse Eestis müüdavad kohvid ei kõlba ja seda hangitakse välismaalt. See kõik on muidugi ka arusaadav, sest kohvi maitsete spekter pidi olema kaks korda suurem kui veinidel. Kusjuures olen märganud, et pärast LOCA filtrit ei joo ma ise ka enam kohvi nagu vanasti – ühte sama uba aastaid, suuri koguseid, piimaga jne. Pigem katsetan erinevate tootjate erinevaid ube, sest tõesti, kohvile on ka minu jaoks tekkinud juurde maitsed. Teen kohvil ja kohvil päriselt vahet. Pigem jah, naudin kohvi nagu head punast veini. Naljakas, aga nii see on.

Sa ei tee üldiselt asju niisama, ilma et sul endal mingi „teema“ sellega oleks. Vaevalt sa niisama igavusest uue ettevõtte tegid. Mis sind kogu selle kohvi asjaga seob?
Ma pean korra nüüd mõtlema...eks ma siis olen ühelt poolt nii hea inimene, et tahan teistega ka seda head asja jagada, millest ise nii vaimustuses olen. Teisalt olen jällegi isekas – jälestan halba, isegi keskpärast kohvi. Mind on alati häirinud näiteks see, kui lähen välja sööma, toit on mega, teenindus super ja siis viimane asi mis lauda tuuakse on s*tt kohv...et siis selline punkt kogu eelnenud meeldivale? Minu meelest see ei peaks nii olema. Olen aru saanud, et suuremalt jaolt dikteerib kohvi kvaliteedi hinnasurve, masinate seadistus, oskused jne. See kõik võib ju jääda nagu on kui ta nii peab olema, aga minusugustele, kes kõrbenud kohvi kibedat maitset hinnata ei oska, võiks ju vähemalt olla mingigi valikuvõimalus. LOCA on ideaalne, ei võta palju ruumi ja ei maksa liinikohvimasinatega võrreldes ju midagi. Tulemus on aga harva selline, mis kellelegi ei meeldi.

Millised eesmärgid sul „kivifiltriga“ on, kuhu tahad välja jõuda?
Alustuseks tahaks katta mõned puuduolevad linnad Eestis, kus LOCA veel kohapeal saadaval pole. Julgustan siinkohal huvilisi ka ise ühendust võtma. Edasi on lähiajal plaanis viia LOCA Soome kohvisõpradeni ja siis vaikselt edasi Euroopa suunas. Tegutsen nii kuidas jõuan, AEGAON on ikkagi tööasjadest prioriteet ja kiiret mul otseselt pole. Kel asja vastu huvi, olete oodatud lähemalt tutvuma www.locafilter.eu